Tohid Foundation Inc.

مراسم جشن به مناسبت عید قربان و عید غدیر

Ghadir

امير المومنين علي (ع) می فرمایند: عید هر روزي است كه انسان در آن به زشتي و گناه آلوده نگردد، چرا كه گناه مهمترين بستر ظهور نزاع ميان آدميان است وباعث برهم خوردن آرامش دروني و بيروني انسانها ميگردد. عارفان از عید تعبیر به جان باختن و قرباني كردن جان خويش در پاي معشوق می کنند. و نماد ظاهري آن ايام حج و عيد قربان است كه حيواني را انسان به عنوان تحفه و هديه به طرف جايگاه معيني ميبرد تا براي كامل شدن عبادت قرباني كند. و تعبیر مولوی از عید، كشته شدن در پاي محبوب و قرباني كردن خود است:

زان چنین خندان و خوش ما جان شیرین می‌دهیم                   کان ملک ما را به شهد و قند و حلوا می‌کشد

خویش فربه می‌نماییم از پی قربان عید                   کان قصاب عاشقان بس خوب و زیبا می‌کشد

عيد قربان عيد سر سپردگي و بندگي است؛ عيد بر آمدن انساني نو از خاكسترهاي خويشتن خويش، عيد برآمدن روزي نو و انساني نو. قربانى در مِنى مقدمه رسیدن به غدیر است، چرا كه اگر هواى نفس در مِنى قربانى نشود، در غدیرخم تسلیم حق شدن مشكل است و حضرت ابراهیم (ع) با ذبح اسماعیل مسلمانان را بیمه كرد كه به جای فرزندانشان، گوسفند قربانى كنند و حضرت محمد (ص) بشریت را بیمه كرد كه به جاى پیروى از ناحق از حق كه همان على است، تبعیت كنند. و این چنین از پیوند قربان با غدیر، دین كامل شد.

و غدير، روز ولايت، روز امامت، روز وصايت، روز اخوت، روز رشادت و رضايت ‏شناخته شد. روز نعمت، روز شکرگزارى، روز پيام رسانى، روز تبريک و تهنيت، روز سرور و شادى و هديه فرستادن، روز عهد و پيمان، روز تکميل دين، روز راندن شيطان، روز معرفى راه و رهبر، روز آزمون، روز يأس دشمن و اميدوارى دوست؛ روز اسلام و قرآن و عترت. رمز عید بودن غدیر نیز، كمال دین و اتمام نعمت در سایه ‏تداوم خط رسالت در شكل و قالب امامت‏ بود. مسلمانان مامور شدند «ولایت‏» را به‏صاحب ولایت تبریك گویند و با آن حضرت بیعت كنند. رسول خدا نیزبراین نعمت الهى شادمانى كرد و فرمود: “الحمدلله الذى فضلناعلى جمیع العالمین”

سابقه «غدیر» و «عیدگرفتن‏» این روز مقدس، به زمان ‏پیامبراكرم (ص) مى‏رسد. در دوران ائمه دیگر نیز این سنت دینى‏ ادامه داشته و امینان وحى الهى، همچون امام صادق (ع) و امام ‏رضا (ع) آن را آشكار ساخته و یادش را گرامى و زنده نگه مى‏داشتند. پیش از آنان نیز، امیرالمومنین (ع) احیاگر این عید پس از وفات پیامبر و خلافت و امامت خود بود.

در ایام جشن و شادمانی و در آستانه دو عید بزرگ قربان و غدیر، بنیاد توحید مراسمی را با حضور هم وطنان و مومنین عزیز در فضای باز برگزار می کند. هم چنین مسابقه ای با اهدای جوایز نفیس به مناسبت عید غدیر پیش بینی شده است. تعدادی سوال چندگزینه ای در مورد خطابه پیامبر (ص) در واقعه غدیر طراحی شده است که دوستان با مطالعه خطابه غدیر می توانند پاسخگوی این سوالات باشند. سوال ها و متن خطابه غدیر در وب سایت بنیاد توحید برای مراجعه عزیزان قرارداده شده است. لطفا جواب های خود را در روز مراسم به دست اندرکاران مسابقه داده و در قرعه کشی آن شرکت کنید. هزینه ثبت نام در مسابقه 5$ می باشد که به صورت حضوری دریافت خواهد شد (مبلغ 5$ فقط برای شرکت در مسابقه می باشد).

Gifts

جوایز این مسابقه عبارتند از:

  • Apple ipod Nano G5 8GB
  • Canon Powershot A480 Digital Camera
  • 5 عدد ‘Gift Card’ هر کدام با اعتبار $50

برای اطلاعات بیشتر در مورد این مسابقه به این صفحه مراجعه نمایید. همجنین سوالهای مسابقه را می توانید در این صفحه مشاهده فرمایید.

زمان: شنبه 28 نوامبر 2009

ساعت 11:30 صبح (شروع با اقامه نماز عید قربان)

مکان:

A.E. Corben Oval (around the loop), Yarra Bend Park, Fairfield VIC 3078
(Melway: 44 H4 or 2D E7)

پذیرایی از هموطنان عزیز بصرف ناهار، نوشیدنی و نذورات خواهد بود.

از دوستان عزیز تقاضامندیم در صورت علاقه مند بودن به حضور در مراسم و به جهت آمادگی در جهت هر چه بهتر برگزاری این مراسم حضور خود و تعداد همراهان خود (و تعداد کودکان) را از طریق صفحه تماس با بنیاد اعلام نمایید.

انشاء الله با حضورتان گرمی بخش این مجلس باشید.

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید