Tohid Foundation Inc.

استهلال ماه مبارک رمضان

یکی از مسایل مهم و البته بحث برانگیز در آغاز و پایان ماه مبارک رمضان برای مسلمانان، بحث استهلال ماه می باشد که در واقع رویت هلال ماه تنها نشانه برای شروع و پایان ماه مبارک رمضان در دین اسلام معین شده است. در ارتباط با راههای ثابت شدن اول ماه و در باب حجیت شرعی محاسبات علمی منجمین نظرات متفاوتی بین علما و مراجع تقلید وجود دارد. در ارتباط با حکم استهلال می توانید به وب سایت مرجع تقلید خود مراجعه و نظر قطعی آن را جویا شوید. لازم به ذکر است که نظر بعضی از مراجع تقلید مبنی بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است.

از آنجایی که امکان اختلاف افق در استرالیا با ایران و یا دیگر کشور های اسلامی وجود دارد، لذا دوستان و مومنین عزیز باید از وضعیت ماه در محل اقامت خود، استرالیا، آگاهی داشته باشند. بدین منظور در نظر داریم برخی از این منابع را به شما معرفی کنیم. در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است. همچنین در وب سایت دیگر تحت عنوان “پروژه رؤیت هلال ماه اسلامی” اطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه، این وب سایت می باشد. با توجه به اطلاعات ارائه شده در این وب سایت، امکان دیدن هلال ماه مبارک رمضان در سه شنبه شب 10 آگوست 2010 غیر ممکن می باشد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید بسیاری از کشورها از جمله استرالیا و ایران در بخش سیاه رنگ واقع شده اند که اصولا هلال ماه با وسایل اپتیک و بدون آن قابل مشاهده نمی باشد. در حالی که در بعضی از کشورها در آمریکای شمالی، مرکزی، و جنوبی و در جنوب آفریقا امکان رویت هلال ماه وجود دارد. ولی در هنگام غروب آفتاب در چهارشنبه شب 11 آگوست 2010 امکان رویت هلال ماه حتی با چشم غیر مسلح در استرالیا و ایران و بسیاری از کشورها  قابل مشاهده می باشد. همانطور که مشاهده می فرمایید استرالیا و ایران در بخش سبز رنگ قرار گرفته اند.

لذا احتمالا آغاز ماه مبارک رمضان1431 هجری قمری در استرالیا در روز پنجشنبه 12 آگوست 2010 خواهد بود. در این راستا بنیاد توحید اطلاعات جدید را در وب سایت خود منتشر خواهد کرد. اگر دوستان عزیز نظر و یا سوالی در این ارتباط دارند می توانند با بنیاد توحید ارتباط برقرار کنند و نظرات و یا سوالات خود را به ایمیل بنیاد (info@tohidfoundation.com) ارسال نمایند.

در پایان بنیاد توحید فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و مغفرت را به همه دوستان، هم میهنان و مومنین تبریک گفته و التماس دعای خیر دارد.

پیروز و پایدار باشید

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید