Tohid Foundation Inc.

استهلال ماه شوال

یکی از مسایل مهم و البته بحث برانگیز در آغاز و پایان ماه مبارک رمضان برای مسلمانان، بحث استهلال ماه می باشد که در واقع رویت هلال ماه تنها نشانه برای شروع و پایان ماه مبارک رمضان در دین اسلام معین شده است. در ارتباط با راههای ثابت شدن اول ماه و در باب حجیت شرعی محاسبات علمی منجمین نظرات متفاوتی بین علما و مراجع تقلید وجود دارد. در ارتباط با حکم استهلال می توانید به وب سایت مرجع تقلید خود (اینجا) مراجعه و نظر قطعی آن را جویا شوید. لازم به ذکر است که نظر بعضی از مراجع تقلید مبنی بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است.

از آنجایی که امکان اختلاف افق در استرالیا با ایران و یا دیگر کشور های اسلامی وجود دارد، لذا دوستان و مومنین عزیز باید از وضعیت ماه در محل اقامت خود، استرالیا، آگاهی داشته باشند. بدین منظور در نظر داریم برخی از این منابع را به شما معرفی کنیم. در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است. همچنین در وب سایت دیگر تحت عنوان “پروژه رؤیت هلال ماه اسلامی” اطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه، این وب سایت می باشد.

با توجه به محاسبه وضعیت رویت ماه شوال امسال در نمودار زیرین، امکان رویت حتی با ابزار و یا تلسکوپ در استرالیا در غروب شنبه 24 جون امسال وجود ندارد.

shawal2017

همانطور که در نمودار دوم مشخص است ، امکان رویت ماه بدون ابزار و با چشم معمولی در تمام نقاط استرالیا در یکشنبه شب، 25 جون امکان پذیر می باشد. خوشبختانه امسال هلال ماه با وجود شرایط مذکور به آسانی قابل رویت می باشد و انشالله آغاز ماه شوال در روز دوشنبه 26 جون خواهد بود.

shawal2017_2

قابل بذکر است این اطلاعات صرفا، شواهد و دلایل را به شما دوستان منتقل می کند و هیچ قطعیتی را برای روز اول اعلام نمی دارد. شما همچنین از گزارشاتی که در این صفحه از کشورهای مختلف در مورد استهلال ماه مخابره می شود می توانید استفاده نمایید.

ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات نماز عید درمحل بنیاد توحید برگزار خواهد شد که ایمیل و اطلاعیه مربوط به نماز عید متعاقبا باستحضار خواهد رسید.

اگر دوستان عزیز نظر و یا سوالی در این ارتباط دارند می توانند با ایمیل info@tohidfoundation.com مکاتبه نمایند.

در پایان فرارسیدن عید فطر را به همه دوستان، هم میهنان و مومنین پیشاپیش تبریک گفته و التماس دعای خیر شما را آرزومندیم.

پیروز و پایدار باشید

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید